Kto a ako platí kúpele

Koľko zaplatí poistenec za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti?

Váš účet za kúpeľný pobyt závisí od toho, do ktorej kategórie patríte.

Kúpeľná starostlivosť môže byť hradená plne alebo čiastočne a to podľa zákona č. 577/2004 Z. z. v znení zmien a doplnkov.

Kúpeľná liečba na účely tohto zákona je zdravotná starostlivosť poskytovaná v prírodných liečebných kúpeľoch a v kúpeľných liečebniach.

Podľa jednotlivých ochorení je kúpeľná starostlivosť je rozdelená na dve základné skupiny: A a B. Výška úhrady z verejného zdravotného poistenia pritom zodpovedá týmto skupinám.

Platenie kúpeľov – kategória A

Kto vystavuje návrh: všeobecný lekár, špecialista

Termín nástupu: po schválení zdravotnou poisťovňou určia dátum nástupu kúpele

 • A = indikácia, zdravotná starostlivosť plne hradená z verejného zdravotného poistenia a služby (pobyt na lôžku, strava) sú čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia.
 • Čo sa neplatí: V skupine A si pacient neplatí liečbu, stravu ani ubytovanie. Všetko hradí zdravotná poisťovňa.
 • Čo sa platí: Pacient platí akurát zákonom stanovený poplatok 1,66 € za deň pobytu, pričom prvý a posledný deň sa počíta ako jeden deň.

Oslobodení od poplatku sú:

 • do dovŕšenia 3 rokov veku,
 • v hmotnej núdzi, ktorí sa preukážu rozhodnutím úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o dávke v hmotnej núdzi a príspevok v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu a to od štvrtého dňa poskytovania tej istej ústavnej starostlivosti,
 • nositelia ocenenia najmenej striebornej Jánskeho plakety.

Oslobodenie od úhrad sa nevzťahuje na poistencov pri kúpeľnej indikácii typu B.

Nezabudnite, platíte si kúpeľný poplatok a daň z ubytovania. (v niektorých prípadoch sa neplatí)

Platenie kúpeľov – kategória B

Kto vystavuje návrh: všeobecný lekár, špecialista

Termín nástupu: po schválení zdravotnou poisťovňou si rezervujete termín po dohode s kúpeľmi

 • Čo sa neplatí: zdravotná starostlivosť plne hradená z verejného zdravotného poistenia
 • Čo sa platí: služby (pobyt na lôžku, strava) nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia.

Pacient z kategórie B má hradenú zdravotnú starostlivosť. Ubytovanie a stravu si vyberie aj platí sám/sama. Vychádzate z ponuky a cenníka kúpeľov. Ak kúpele ponúkajú štandardné ubytovanie (minimálne dvojlôžkovú izbu so sociálnym zariadením umiestneným mimo izby),  zo zákona si môžu pýtať za deň maximálne 7,30 € v hlavnej sezóne (II. a III. štvrťrok) a 4,98 € za jeden deň mimo sezóny (I. a IV. štvrťrok). Takýchto izieb je však minimum. Preto je pravdepodobné, že si vyberiete nadštandard a zaplatíte zaň cenu, ktorú zákon nereguluje a určuje si ju kúpeľné zariadenie.

Nezabudnite, platíte si kúpeľný poplatok a daň z ubytovania. (v niektorých prípadoch sa neplatí)

Upozornenie:

Odporúčame každému poistencovi zistiť si u svojej zdravotnej poisťovni podmienky na kúpeľnú starostlivosť.
Kúpele si môžete zvoliť sami aj v prípade, že vám celú kúpeľnú liečbu hradí zdravotná poisťovňa (v prípade ochorení typu A). Tieto kúpele však musia mať podpísanú zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou a taktiež voľné miesta .

Samoplatca v kúpeľoch:

Vyberá si kúpele podľa svojho uváženia a platí si všetky služby a zdravotnú starostlivosť. Pobyty pre samoplatcov – sami rozhodnete, kedy a na ako dlho si pobyt vychutnáte, máte možnosť dokúpiť si stravu a kúpeľné procedúry.

Kúpeľné pobyty :

Ponuka pobytov v kúpeľoch na celom Slovensku. Nový elán do života Vám pomôžu načerpať kúpeľné pobyty.Na stránkach nájdete aj aktuálnu ponuku zľavnených pobytov
Pobyty v kúpeľoch slúžia na upevnenie Vášho zdravotného stavu, ako aj na regeneráciu vášho organizmu, skrátka na celkový oddych a pohodu.

Vyberte si liečebný pobyt


Kúpelné pobyty pre samoplatcov

Kúpele PiešťanyKúpele Trenčianske TepliceKúpele DudinceKúpele Rajecké TepliceKúpele ČížKúpele Turčianske TepliceKúpele LuhačoviceKúpele BardejovKúpele Sklené TepliceKúpele SliačKúpele NimnicaKúpele Vyšné RužbachyKúpele Čechy – pobytyKúpele Maďarsko – pobyty


 

 

Pozrite si aj:

23 komentárov k “Kto a ako platí kúpele”

 1. Dobry den,
  ked mame ako rodicia schvalenu kupelnu liecbu, ale na 10 dni nemame kde nechat deti, je mozne ich vziat k nam ako doprovod?

  Odpovedať
 2. Dobry den chcem sa informovat ciam narok na kupelnu liecbu a v akej kategorii mam crohnovu chorobu som pol roka po resekate hrubeho creva 50% pravej strany a na zostavajucich 50% mam uz 3 zapalove loziska mam ZP Dovera. Dakujem

  Odpovedať
 3. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či človek s ražtepom chrbtice ma nárok na kúpeľnú liečbu a v akej kategórií.Ďakujem.

  Odpovedať
 4. Chcem sa spýtať,či máme s manželom nárok na 11-dňový pobyt v kúpeľoch ak manžel má duševnú poruchu a ja problémi s hlasivkami.Tohto roku sme boli v Štóse,ja som bola v kategórii A,manžel B.Nakoľko nám pobyt veľmi pomohol,chceli by sme ísť aj v roku 2013,ale nie na 21 dní,ale ak by nám poisťovňa mohla pomocť tak na 11 dní.Manžel je aj ZŤP.

  Odpovedať
  • Návrh na kúpeľnú starostlivosť vypisuje lekár špecialista uvedený v tabuľkovej časti indikačného zoznamu pre kúpeľnú starostlivosť alebo lekár poskytujúci všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre dospelých.
   Treba sa o nároku a možnosti kúpeľov informovať u nich.

   Odpovedať
 5. mam 33 rokov.7 rokov mam pityriasis rubra pylaris diagnoznu koznu chorobu.moja obvodna vravele,ze nemam narok na kupelnu liecbu.prosim vas,pomozte mi mam 2 deti a trapim sa velmi.dakujem pekne

  Odpovedať

Vložiť komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.