Kto a ako platí kúpele

Koľko zaplatí poistenec za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti?

Váš účet za kúpeľný pobyt závisí od toho, do ktorej kategórie patríte.

Kúpeľná starostlivosť môže byť hradená plne alebo čiastočne a to podľa zákona č. 577/2004 Z. z. v znení zmien a doplnkov.

Kúpeľná liečba na účely tohto zákona je zdravotná starostlivosť poskytovaná v prírodných liečebných kúpeľoch a v kúpeľných liečebniach.

Podľa jednotlivých ochorení je kúpeľná starostlivosť je rozdelená na dve základné skupiny: A a B. Výška úhrady z verejného zdravotného poistenia pritom zodpovedá týmto skupinám.

Platenie kúpeľov – kategória A

Kto vystavuje návrh: všeobecný lekár, špecialista

Termín nástupu: po schválení zdravotnou poisťovňou určia dátum nástupu kúpele

 • A = indikácia, zdravotná starostlivosť plne hradená z verejného zdravotného poistenia a služby (pobyt na lôžku, strava) sú čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia.
 • Čo sa neplatí: V skupine A si pacient neplatí liečbu, stravu ani ubytovanie. Všetko hradí zdravotná poisťovňa.
 • Čo sa platí: Pacient platí akurát zákonom stanovený poplatok 1,70€ za deň pobytu, pričom prvý a posledný deň sa počíta ako jeden deň.

Oslobodení od poplatku sú:

 • do dovŕšenia 3 rokov veku,
 • v hmotnej núdzi, ktorí sa preukážu rozhodnutím úradu práce, sociálnych vecí a rodiny o dávke v hmotnej núdzi a príspevok v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu a to od štvrtého dňa poskytovania tej istej ústavnej starostlivosti,
 • nositelia ocenenia najmenej striebornej Jánskeho plakety.

Oslobodenie od úhrad sa nevzťahuje na poistencov pri kúpeľnej indikácii typu B.

Nezabudnite, platíte si kúpeľný poplatok a daň z ubytovania. (v niektorých prípadoch sa neplatí)


Ilustračný obrázok pre článok Kto a ako platí kúpele

Ako platí kúpele – kategória B

Kto vystavuje návrh: všeobecný lekár, špecialista

Termín nástupu: po schválení zdravotnou poisťovňou si rezervujete termín po dohode s kúpeľmi

 • Čo sa neplatí: zdravotná starostlivosť plne hradená z verejného zdravotného poistenia
 • Čo  nie je hradené z verejného zdravotného poistenia:
 • ubytovanie
 • stravu – na základe ponuky a cenníka kúpeľov
 • kúpeľný poplatok 1,70 € za deň pobytu
 • daň z ubytovania
 •  

Pacient z kategórie B má hradenú zdravotnú starostlivosť. Ubytovanie a stravu si vyberie aj platí sám/sama. Vychádzate z ponuky a cenníka kúpeľov. Ak kúpele ponúkajú štandardné ubytovanie (minimálne dvojlôžkovú izbu so sociálnym zariadením umiestneným mimo izby),  zo zákona si môžu pýtať za deň maximálne 7,30 € v hlavnej sezóne (II. a III. štvrťrok) a 4,98 € za jeden deň mimo sezóny (I. a IV. štvrťrok). Takýchto izieb je však minimum. Preto je pravdepodobné, že si vyberiete nadštandard a zaplatíte zaň cenu, ktorú zákon nereguluje a určuje si ju kúpeľné zariadenie.

Nezabudnite, platíte si kúpeľný poplatok a daň z ubytovania. (v niektorých prípadoch sa neplatí)

Upozornenie:

Odporúčame každému poistencovi zistiť si u svojej zdravotnej poisťovni podmienky na kúpeľnú starostlivosť.
Kúpele si môžete zvoliť sami aj v prípade, že vám celú kúpeľnú liečbu hradí zdravotná poisťovňa (v prípade ochorení typu A). Tieto kúpele však musia mať podpísanú zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou a taktiež voľné miesta .

Ako platí kúpele Samoplatca:

Vyberá si kúpele podľa svojho uváženia a platí si všetky služby a zdravotnú starostlivosť.

Pobyty pre samoplatcov – sami rozhodnete, kedy a na ako dlho si pobyt vychutnáte, máte možnosť dokúpiť si stravu a kúpeľné procedúry.

Kúpeľné pobyty :

Ponuka pobytov v kúpeľoch na celom Slovensku. Nový elán do života Vám pomôžu načerpať kúpeľné pobyty.Na stránkach nájdete aj aktuálnu ponuku zľavnených pobytov
Pobyty v kúpeľoch slúžia na upevnenie Vášho zdravotného stavu, ako aj na regeneráciu vášho organizmu, skrátka na celkový oddych a pohodu.


Zľavy pre samoplatcov:


23 komentárov k “Kto a ako platí kúpele”

 1. Dobrý deň , chcem sa spýtať , či mám nárok na kúpele po chirurg. oprerácii krčových žíl
  Ďakujem Jana

 2. Dobrý deň !
  Chcem sa informovať ,či po operácii štítnej žľazy má pacient nárok na kúpeľnú liečbu skupiny A. Ako som sa dočítala,tak by mal mať. Ktoré kúpele sú vhodné na liečbu štítnej žľazy.Ak je pacient v hmotnej núdzi ,ako by mal postupovať.Moja priateľka 55 ročná bola operovaná v apríli 2011,je v hmotnej núdzi,vôbec jej nenavrhli liečenie,neviem prečo.Po operácii sa jej stav nezlepšil.Kto poradí?!
  Ďakujem
  S úctou Alica

 3. dobry den,chcela by som sa poinformovat,maminka ma nastupit na kupelnu liecbu s diagnozou diabetes II.typu.momentalne je od 6.oktobra na pn,liecenie musi absolvovat do siestich mesiacov,toje do konca roka.v oktobri ma ist na komisiu.moze toto liecene zacat aj pocas pn.pn vystavil obvodny lekar na zaklade diagnozy od neurologa,navrh na kuopelnu liecbu vystavila endokrinologicka.
  dakujem

 4. Som po operácii chrbtice, v r.2010 som bola na X v Bojniciach, tam mi znovu doporučili kúpelnú liečbu. Mala som operovanú pravu-ľavu stranu platničky /titanové kliny a znehybnenú chrbticu spevnenú tiež tit.klinmi. Mám problémy aj s kolenami. som ZŤP. mám nárok na X kúpelnú liečbu? /Bola to vlastne reoperácia prvý raz som bola operovaná v r.1999 na pravú stranu L4-5-/.Ďakujem

 5. Dobrý deň.Chcem sa opýtať:Mám schválený liečebný pobyt pre moje 2-ročné deti do: Šrobárov ústav DTaRCH v Dolnom Smokovci.Kedže si musím ako doprovod hradiť ubytovanie a stravu – mám nárok na nejakú zľavu prepláca niečo poisťovňa Dôvera.Ďakujem

 6. Mám celiakiu, je možné dostať kupele v skupine A, alebo B. Rada by so si požiadala, no neviem, či mám nárok.ďakujem

 7. Dobrý deň, mám ísť na 28 dní do kúpeľov, som v indikačnej skupine B, viem, že budem platiť za ubytovanie a stavu, len neviem, či dostanem PN, alebo si musim zobrať dovolenku. Ak niekto viete, tak prosim napiste. Ďakujem.

 8. Dobrý deň.

  Chcem sa opýtať, či mám nárok na kúpeľnú liečbu.
  Som po úraze – zlomenina stavca TH3.
  Ak mám na ňu nárok, prosím napíšte mi, či ide o indikáciu typu A alebo B?
  Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

  • dobry den docital som sa ze ste pisali ze ste may zlmeninu stavca th3 chcel by som vediet ako dlho ste sa liecili . mne sa to tersz salo tak chcem vediet nacom som 🙁 dakujem

 9. Dobrý deň! Chcel by som sa vás opýtať, či mám nárok na kúpele, po chirurgickej operácií kŕčových žíl. Ak áno na ako dlho, akú čiastku si zaplatím sám. Vopred ďakujem 🙂

 10. dobry den tymto sa chcem opitat ze som tasko zdravone postihnuty mam 56
  rokov mam zdravotnu pistovnu dvoveru,kolko by som musel zaplatit za 21
  pobyt v kupeloch vseobecne dakujem .

Nie je možné pridávať komentáre.